Pokoloruj słowa…

przez | 2018-03-04

Cześć! Bawisz się z dziećmi to może pokoloruj słowa… zobacz jak to działa.

Miesiąc marzec to idealny czas na rozpoczęcie przygotowań do letnich działań. Wymyślanie nowych scenariuszów, przepatrzenie swoich zestawów rekwizytów, przeglądanie informacji w internecie na temat ciekawych zabaw, uczestnictwo w szkoleniach i warsztatach, aby wzbogacić swoje umiejętności. Te wszystkie działania co roku przeprowadzamy w naszym zespole, aby być gotowym w 100% do nadchodzących imprez. Dlatego cieszymy się, że już wkrótce w naszej zakładce warsztaty/ pojawią się nowe terminy spotkań szkoleniowych, w których przybliżymy pracę animatora i będziemy dzielić się naszym doświadczeniem. Oczywiście nie zapomnimy o naszym blogu, aby co parę dni umieszczać interesujące i mamy nadzieje wartościowe wpisy, dzięki którym będziecie mogli powiększać swoją wiedzę o inspirujące treści.

Dziś hasłem przewodnim artykułu jest „Pokoloruj słowa…” – postaramy się odpowiedzieć na pytanie – dlaczego niektórzy odnoszą duże sukcesy w pracy z dziećmi i swoją osobą przyciągają Charakter, osobowość, podejście do zabawy jest ważne. Jest jeszcze jeden czynnik, który może pomóc osiągnąć tak duże zainteresowanie u najmłodszych. Spróbuj wykorzystać.

Tak więc… przestaw swoje myśli na poziom dzieci, z którymi się bawisz. Jeżeli bawisz się z 4 latkami po prostu musisz się nimi stać. Ale, aby to zrobić trzeba poświęcić trochę czasu – oto nasze pomysły co może Ci w tym pomóc:

  1. Poczytaj psychologię rozwoju i spróbuj zrozumieć jakie cechy posiadają dzieci w danym wieku.
  2. Wejdź na internet i poszukaj hasła najlepsze zabawy dla odpowiedniego interesującego Cię wieku. Przeczytaj kilka witryn, stron – popatrz co możesz wykorzystać w swojej pracy. Jakie zabawy się powtarzają. Zwróć uwagę na komentarze – tam też często można odnaleźć ciekawe pomysły.
  3. Porozmawiaj z rodzicami dzieci, dowiedz się w lubią same robić w domu, jak się bawią i jak spędzają czas.
  4. Poczyta jak komunikować się z dzieckiem w danym wieku. Wielokrotnie polecaliśmy książkę Adele Faber i Elaine Mazlish „Jak mówić, aby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”. Poszukaj też inne pozycje, aby spojrzeć szerzej na ten temat – naprawę warto.
  5. Potrenuj swój warsztat – wymyślaj zabawy dostosowane do tematu i analizuj czy uda Ci się je przeprowadzić.
  6. Gdy masz swoją grupę, usiądź wygodnie w kole i porozmawiaj – wymyśl temat, w którym twoje maluchy będą mogły Ci opowiedzieć wiele ciekawych historii.

Po takim przygotowaniu możesz ruszać na podbój świata zabawą. Początki są trudne i pewnie wielokrotnie mocniejszym głosem trzeba będzie zadbać o uwagę. Dzieci, które się mocno rozbawią a nie będą widziały Ciebie z Nimi będzie trudno zatrzymać. Dlatego uczestnicząc w zabawie, bawiąc się razem w środku jesteś wzorem do naśladowania. Będzie Ci łatwiej zatrzymać się i zawołać wszystkich. I teraz czas na drugą część.

Omawiając zabawę pokaż, że jest to najlepsza i najwspanialsza zabawa jaką kiedykolwiek widziały. Berek z przekazywaniem w różnej odsłonie będzie zdecydowanie ciekawszy ubrany w kolorową historię. Popatrz na te dwa komunikaty:

  • Bawimy się w Berka- Marysia Goni…
  • Słuchajcie, czy wiecie, że Gepardy bardzo szybko biegają… tak, a jakie znacie inne szybkie zwierzątka, które tak pędzą i mieszkają w dżungli, wiecie tak pędzą, że nie da się ich dogonić… strusie super… to kto chce się stać taki szybki jak Struś… wszyscy – to super, rozpoczynamy zabawę… zaraz, zaraz musimy jeszcze wybrać Strusia berka, dla Niego mam przygotowaną szarfę Struś Pędziwiatr… ok uwaga zamieniamy się w Strusie, które na wielkiej polanie pobawią się w pędzącego jak błyskawica berka… zaczynamy 3,2,1 start…. Marysia szybki Struś goni…

Zobacz zadając pytania dzieciom pokazujesz im, że jesteś partnerem w zabawie, a opisując zabawę w ten kolorowy, fantazyjny sposób pozwalasz im przenieść się swoimi myślami w to miejsce, w którym ty Jesteś. To tak jakbyśmy czytali bajkę na żywo i w niej się znajdowali. Dzieci widzą to swoimi oczami. Polecamy wypróbować!

Nie zapomnij też o różnych gadżetach, które mogą mieć choćby parę wstawek, które pozwolą zaakcentować miejsce, w które się przenosicie. Przykładowa szarfa może być opisana czarnym flamastrem, lub obklejona kolorowymi naklejkami, bibułą czy materiałami. Własny pomysł najlepszy. Ten temat również szerzej omówimy.

Ok, to tyle – dziękujemy za te kilka minut dla Nas – działamy nadal i już teraz zapraszamy na nasz profil: http://www.facebook.com/animatorZpasja Pewnie pojawiły się już kolejne inspiracje #Inforgrafiki – pomysły na zabawy, które pomogą w budowaniu twojego warsztatu. Sprawdź i zobacz jak my się bawimy!