Hej przed tobą kolejny materiał należący do cyklu Wakacyjny Poradnik Wychowawcy, a w nim kilkanaście powodów dlaczego warto przeszukać magazynek zabawek i sprzętu sportowego. A warto, aby odkryć wszystkie obręcze gimnastyczne – czyli popularne hula-hop i oczywiście – zabrać je na zajęcia. Wielokrotnie wspominałem już o hula-hop w materiałach między innymi w naszych pomysłowych infografikach – przykłady tu:
Link do profilu facebook –> Infografika #034
Link do profilu facebook –> Infografika #042
Link do profilu facebook –> Infografika #057
Link do profilu facebook –> Infografika #070
Widać, że wykorzystanie rekwizytu jest przeróżne. Dla mnie hula-hop oprócz typowej obręczy do rzucania i kręcenia to najlepszy pomysł na wyspę, do której można wrzucać, wbiegać i celować. Ale innych zastosowań na pewno znajdzie się wiele.
A dzisiejszy materiał podzieliłem na 3 części i będę je dodawał stopniowo, aktualizując ten wpis. Całość powiększona o kilka zabaw do pobrania w postaci przyjaznego do druku pdf-a 🙂
(edit: 12.07.2019 PDF już dostępny – kliknij w zdjęcie lub link poniżej)
http://new.animatorzpasja.pl/hula
A jeżeli chcesz to zapraszam Cię do wpisu, gdzie również znajdziesz dużo pomysłów poniżej – mam nadzieje, że Cię zainspirują. Pamiętaj, że wszechstronne zabawy rozwijają zwinność, sprawność, kondycję oraz poprawiają współpracę w grupie i rozwój społeczny dzieci. A do tego dążymy pracując z najmłodszymi! Powodzenia i daj znać na Facebook lub instagram czy Ci się podoba!
7 zabaw gdy mamy 1 hula-hop i dzieci ustawione w kole
- Przesyłka. Przed dziećmi rozpoczyna się wyścig z czasem. Pierwszy po otrzymaniu hula-hop musi przejść przez niego zaczynając od dołu, przekładając przez siebie do góry, po czym podaje kolejnemu uczestnikowi. Zabawa trwa, aż przejdzie cała kolejka. Sprawdzamy czas i zachęcamy do powtórzenia zadania w jeszcze szybszym wykonaniu. Na integrację.
- Winda. Podobnie jak wyżej. Hula-hop wędruje z rąk do rąk, z tym że po otrzymaniu dziecko z góry opuszcza obręcz do dołu będą w środku i trzymając odpowiednio. Następnie znów podnosi do góry po czym przekazuje kolejnej osobie. Na integrację.
- Nawlekanie. Dzieci łapią się za ręce, jeden z uczestników wkłada swoją rękę przez obręcz. Hula-hop rozpoczyna wędrówkę po kole. Nie można rozplątać rąk, trzeba umiejętnie podnosić ręce, zniżać się przechodzić przez obręcz, przeciskać się i zwinnie ustawiać. Na integrację.
- Naśladuj. Hula-hop położone w środku. Jedno z dzieci staje w środku podnosi hula-hop i pokazuje ruchy. Reszta bez hula-hop powtarza. Na rozładowanie atmosfery.
- Zamiana. Hula-hop trzymane w środku przed 1 z uczestników, który wywołuje imieniem innego uczestnika. W trakcie wymiany następuje przełożenie przez siebie i wywołanie kolejnej osoby.
- Latarnia świeci. Dzieci siedzą w kole. Każdy dostaje przyporządkowany numer, tak aby w danej cyfry było około 2-4 osób. Na sygnał danej cyfry dzieci biegną dookoła koła i ze swojego miejsca wbiegają do środka. Muszą jak najszybciej podnieść koło do góry. Wracają na miejsce do siedzenia. Na bieganie.
- Latarnia gaśnie. Hula-hop trzymane w środku przez 1 z uczestników w górze. Na sygnał latarnia gaśnie – dziecko siada i kładzie hula-hop na ziemię i woła po cichu inną osobę, która zaświeci na nowo latarnię. Na poznanie się, poznanie imion i rozładowanie atmosfery..
7 zabaw gdym mamy 2 hula-hop i dzieci ustawione w rzędach.
- Wagonik. Pierwszy uczestnik – to maszynista – nakłada na siebie obręcz i biegnie normalnie lub slalomem do wyznaczonego punktu. Tam nawraca i biegnie szybko po kolejną osobę, która łapie hula-hop jeszcze nie wchodząc do niego – jest wagonikiem. Biegną we dwójkę. Następnie po powrocie następują szybkie zmiany. Wagonik staje się maszynistą i szybko bierze kolejny wagonik osobę z kolejki.
- Kolejka górska. Pierwszy uczestnik biegnie slalomem i nawraca w wyznaczonym punkcie. Biegnie po kolejną osobę, która łapie hula-hop jedną ręką. Biegną znów tam i z powrotem. Ostatni łapie za rękę kolejnego uczestnika. Tworzy się znany bieg drużynowy, ale z elementem trzymania hula-hop.
- Mały tunel. Biegnie pierwszy uczestnik do leżącego hula-hop, przechodzi przez niego i wraca po kolejną osobę. Następnie biegną we dwójkę ( dalej trójkę, czwórkę, …) i przechodzą przez obręcz nie mogąc się rozłączyć. Która drużyna wykona zadanie pierwsza.
- Wyspa. Biegnie pierwszy z uczestników do obręczy leżącej na ziemi, która jest bezpieczną wyspą. Gdy dobiegnie woła kolejną osobę ustalonym sygnałem np. krzycząc Bezpieczny. Startuje kolejny uczestnik – na koniec cała drużyna musi stanąć tak aby nie wychodzić poza obręcz.
- Przeszkoda z obrotem. Jeden z uczestników stoi po środku trasy biegu trzymając obręcz pionowo nisko nad ziemią. Każdy uczestnik z drużyny ma za zadanie dobiec do trzymającego, przebiec dookoła i przejść przez hula-hop i pobiec do końca trasy i wrócić. Może podczas powrotu wymienić trzymającego, który wraca do drużyny i daje sygnał do startu kolejnej osobie.
- Przeprawa. Jeden uczestnik z grupy na stoi przeciwko – jest w połowie odległości do wyznaczonego punktu – to środkowy. Pierwszy z kolejki rzuca w kierunku. Gdy obręcz zostanie złapana może bezpiecznie przebiec na drugą stronę. Środkowy odrzuca hula-hop. Następuje kolejny rzut. Gdy cała drużyna znajdzie się po drugiej strony przeprawy zadanie jest wykonane. Na koniec środkowy wraca do drużyny – może zostawić koło na środku lub rzucić do pierwszego, który przebył przeprawę.
- Stonoga. Pierwszy z uczestników przechodzi przez obręcz i podaje górą po czym hula-hop przechodzi po rękach wszystkich uczestników na sam koniec drużyny. Wtedy ostatni bierze nasz rekwizyt i biegnie na sam przód, przechodzi przez obręcz i znów hula-hop wędruje górą do następnego, ostatniego w rzędzie. Grupa posuwa się powoli do przodu. Jak szybko stonoga dojdzie do wyznaczonego punktu.
7 zabaw gdy mamy kilka i więcej hula-hop i dzieci ustawione w rozsypce.
- Poduszkowiec. Drużyny mają do pokonania dużą odległość. Grupa musi być takiej wielkości, aby można było łatwo podnieść hula-hop z ziemi do góry a uczestnicy stali w środku. Linia startu – na sygnał obręcz wędruje od dołu z ziemi do góry – w środku uczestnicy. Następnie wybrany uczestnik rzuca obręczą do przodu w kierunku linii mety. Obręcz upada w odległości i cała grupa podbiega i powtarza – staje w środku obręczy, podnosi do góry i wybrany uczestnik rzuca do przodu. Kto szybciej pokona trasę poduszkowcem i dotrze do linii mety.
- Czarodziej. Berek wybrany – dzieci uciekają przed. Gdy zostaną złapane stają nie ruchomo, a jedynym wybawieniem dla nich jest czarodziej z hula-hop, który podbiega i od góry do dołu przekłada obręczą przez złapanego. Berek może łapać czarodzieja, który też może upuścić obręcz. Gdy podbiegnie inny uczestnik i podniesie automatycznie staje się czarodziejem.
- Złote pola. Berek – dzieci uciekają przed goniącym. Na ziemi porozrzucane hula-hop, które stanowią złote pole. Po wbiegnięciu na nie uczestnicy mogą odpocząć i berek nie może ich złapać.
- Rybka. Berek – dzieci uciekają przed goniącym. Na ziemi porozrzucane hula-hop, które stanowią sieć. Gdy berek złapie uciekającego musi on wbiec do hula-hop i poczekać do zakończenia zabawy.
- Trasa. Z hula-hop układamy trasę kładąc je po kolei w wyznaczonym kierunku. Zadaniem dzieci jest dobiec do końca, a w wyznaczonych obręczach robić różne zadania np. sprawnościowe podskoki, przysiady, klaskanie, obroty
- Do celu. Idziemy w teren z dziećmi. Gdy napotkamy na drodze ciekawe przedmioty np. duży kamień, pień drzewa, wystający konar – wyznaczamy miejsce rzutu i rzucamy tak, aby obręcz została narzucona na nasz rekwizyt. Można wprowadzić ciekawą punktację.
- Pogoda. Idziemy w teren z dziećmi. Gdy napotkamy na drodze odpowiednie miejsce przygotowujemy zabawę. Rozkładamy hula-hop na ziemi i biegamy. Na sygnał deszcz dzieci podbiegają i podnoszą obręcz w góre. Na sygnał słońce – trzymają hula-hop sobą. Na sygnał wiatr – podnoszą obręcz i machają. Na sygnał zima – kucają w środku. Gdy mamy mniej obręczy niż uczestników mogą to robić w parach lub trójkach.
Powodzenia! Hula-hop to naprawdę dobry przydatny rekwizyt – warto mieć i przygotowywać różne zadania dla swoich podopiecznych.
I na koniec mam dla Ciebie jeszcze 3 linki. Przygotowując wpisy często szukam inspiracji w internecie i książkach. Oto parę wpisów z różnymi przykładami.
http://kuglarstwo.pl/zabawy-z-hula-hop/
https://krasnal.eu/sport-zdrowie-wesole-zabawy-kolem-hula-hop/
Dzięki za dziś i powodzenia.