Ukochane przez dzieci berki

przez | 2019-09-04

Dziś mam dla Ciebie trochę pomysłów na przeróżne zabawy bieżne, które dla najmłodszych są prawdziwą radością i szczęściem. Berki, bieganie, łapanie, uciekanie – te zabawy dzieci kochają i zawsze chcą się bawić ;).

Wpis jest podzielony na trzy części – rozpocznę od pomysłów, które są wręcz kultowe. Następnie kilka berków porządkowych a na koniec berki z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Dodatkowo oznaczyłem berki na stały i zmienny. Berek stały goniący nie zmieniają się, a robi to prowadzący po jakimś czasie. Berek zmienny goniący po dotknięciu uciekającego przekazuje mu funkcję berka.

Ok! Na początek Spójrz na ten zestaw zabaw i zobacz, czy może znasz je wszystkie. Dla mnie to też jedne z najczęstszych aktywności zadawanych uczniom i uczestnikom zabaw:

  • Berek Fala – rozpoczynamy zabawę od pojedynczego berka, który łapie kolejne osoby, każda kolejna osoba dołącza do Goniącego tworząc coraz dłuższy „łańcuch” dzieci. Zabawę kończymy wyłaniając ostatnie osoby, które nie zostały złapane. Można na początek wyznaczyć 2 lub 3 berków.
  • Berek Ogonek – berek stały. Rozpoczynamy zabawę od rozdania szarf dzieciom, które wkładają je za spodenki z tyłu, tak aby wystawała i można było ją złapać. Wyznaczamy berka, który przekłada szarfę na siebie. Po rozpoczęciu zabawy zadaniem goniącego jest łapać za szarfy, aby je wyciągnąć. Złapana osoba odpada, lub staje się berkiem.
  • Dwójkami w kole – dzieci siedzą w kole parami jedna osoba za drugą. Prosimy jedną z par, aby wstała i z tej dwójki jedna osoba to berek a druga ucieka. W trakcie ucieczki można przed berkiem uciekający może usiąść za jednym z siedzących, wtedy osoba, która siedzi na przodzie tej pary staje się uciekającym. Po dotknięciu przez berka uciekający goni, a berek stara się jak najszybciej usiąść za kimś, aby oddać rolę uciekającego.
  • Berek z piłką – berek stały. Do zabawy potrzebna miękka piłka, którą berek rzuca w uciekających aby ich złapać. Na początek aby się przemieszczać należy piłkę wyrzucić, nie można biegać trzymając ją w rękach. Po złapaniu i zbiciu 1 osoby może ona dołączyć do berka i podając miedzy sobą piłkę mogą próbować zbić kolejne osoby.
  • Berek Czarodziej – berek stały. Uciekający, którzy zostaną złapani stają nieruchomo w rozkroku. Aby mogli wrócić do zabawy i uciekania przed berkiem jeden i innych aktywnych uciekających musi przejść pod nogami.
  • Berek ranny – berek zmienny. Uciekający, który zostanie dotknięty przez berka sam się nim staje, a goniąc musi trzymać się ręką za dotkniętą w czasie złapania część ciała.
  • Berek drzewo – berek stały. Uciekający, którzy zostaną złapani stają nieruchomo – ręce wyciągnięte w górę. Aby mogli wrócić do gry jeden z innych uciekających musi podbiec i przybić piątki.
  • Berek kucany – berek zmienny. Uciekający, aby nie zostać złapani muszą przykucnąć. Jeżeli berek dotknie w trakcie biegu zmiana.
  • Berek kibelek – berek stały. Uciekający po złapaniu przykucają na kolanie i wyciągają rękę w bok. Aby wybawić kibelka uciekający podbiega, przykuca i szybko opuszcza trzymaną przez złapanego rękę w dół.

Kolejne 3 pomysły pojawiły się w infografice numer 51. Spójrz poniżej:

http://www.facebook.com/animatorZpasja

Teraz spójrz na berki takie bardziej wyszukane, które porządkują i dzielą grupę na kilka zespołów:

  • Berek kolorowy – berek stały. Rozdajemy kilka kolorowych szarf, które otrzymują goniący. Ich zadaniem jest łapać do swoich drużyn kolejne osoby.
  • Berek na trzy – berek stały. Dzieci biegają uciekając przez berkiem. Każda kolejna złapana osoba otrzymuje numer od 1 do 3. Prowadzący pilnuje przyznawania cyfr i zaprasza każdy złapany numer w wyznaczone miejsce.
  • Berek kolorowy 2 – berek stały. Prowadzący przygotowuje kilka kolorów znaczników po 2 sztuki. Każdy 1 znacznik z danego koloru rozkłada w różnych punktach po sali, 2 sztukę trzyma w rękach. W trakcie zabawy prowadzący podnosi w górę kolorowy znacznik. W tym czasie berek, który goni łapie do bazy oznaczonej tym samym kolorem. Prowadzący stara się sterować tak kolorami, aby drużyny równo się tworzyły.
  • Berek wyspa – berek zmienny. Na ziemi kładziemy 2-3 hula-hop. Wyznaczamy goniących, do których przyporządkowane są koła. Po rozpoczęciu zabawy każdy z nich po złapaniu osoby doprowadza go do wyspy – hula-hop. Następnie razem decydują, kto będzie gonił, aby złapać kolejną osobę do swojej wyspy – drużyny.

I na koniec mam pomysły na bieganie z pomocą chusty animacyjnej. Oprócz formy zabawowej zdecydowanie chusta pomaga w integracji i porządkowaniu grupy. Spójrz:

  • Berek piłka – berek zmienny. Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym dookoła chusty. Do pomocy wykorzystamy małą piłeczkę, która chodzi z rąk do rąk. Na sygnał prowadzącego piłka zatrzymuje się, a uczestnik, który trzyma piłkę wstaje i będzie gonił osobę, która również siedzi przy tym samym kolorze co berek. Gdy ją złapie – przekazuje piłkę i sam stara się jak najszybciej powrócić na swoje miejsce. Dobrze mieć dużo miejsca za chustą.
  • Berek piłka 2 – berek zmienny. Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym dookoła chusty. Na sygnał prowadzącego jeden z uczestników wstaje i chodzi dookoła chusty z piłką. Na drugi sygnał kładzie piłkę za jednym z uczestników, który musi ją podnieść i jak najszybciej dogonić uciekającego. Pędzi on aby zwolnione miejsce.
  • Berek na fali – berek zmienny. Dzieci trzymają chustę -mogą ją delikatnie falować. Na sygnał jedna para staje się berkiem i uciekającym. Gdy uciekający podbiegnie do wybranej przez siebie osoby trzymającej chustę i ją dotknie, następuje szybka zamiana uciekających.
  • Berek rybak – berek stały. Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym i trzymają chustę. Na sygnał jedna para bawi się w rybaka i rybkę. Rybak wchodzi na chustę na środek i zamyka oczy. Rybka wchodzi pod chustę i ustawia się przy jej końcu. Czas na zabawę. Pozostali falują chustą, a rybak szuka i goni pływającą pod chustą rybkę.

Dziękuje i życzę dobrej kolorowej mocy zabaw u Ciebie na zajęciach.

[2022.10.30] Sprawdź kanał YouTube i pomysły na #zabawyruchowe bieganie i berki na Dzień Postaci z Bajek. Możesz przejść do wpisu na blogu https://www.animatorzpasja.pl/bajka-zabawy/