Jesienne spacery z klasą

przez | 2019-10-18

Cześć. Witam Cię w kolejnym wpisie, w którym przygotowałem następną dawkę zabaw. Tym razem jako rekwizyty w zabawie wykorzystamy jesienne atrybuty przyrody – liście, kasztany, szyszki czy gałęzie. Skoncentrowałem się na zabawach grupowych, do których potrzeba przestrzeni i warunków, a takie oczywiście można znaleźć na łonie natury. Całość idealnie pasuje na jesienny spacer taki – z klasą.

Ale zanim zaczniemy dzisiejszą wyliczankę 😉 zapraszam Cię do obejrzenia 3 pierwszych infografik z profilu Facebook Animator z pasją. To właśnie tam 3 lata temu ruszyliśmy z pomysłem grafik i pokazywania zabaw i do dziś umieszczamy pomysły, które inspirują a czasem nawet zaskakują 🙂

W temacie jesieni – zaczęliśmy od takich klimatów:

Infografika #001
Infografika #002
Infografika #003

Cieszę się, że ten pomysł przetrwał i był wręcz podstawą do rozwoju bloga i wszystkich projektów z tym związanych.

A dziś przed Tobą pomysły na jesienne gry i zabawy w grupie:

  1. Obraz – cała grupa zbiera liście a Nauczyciel zadaje stworzenie pięknego obrazu z liści np. głowy kotka lub pieska. Uczniowie dobierają różne kolory i starają się zaznaczyć oczy, nosek czy buźkę.
  2. Co to jest – dzielimy dzieci na dwie drużyny, każda tworzy z liści jakąś scenkę lub postać. Zadaniem drugiej drużyny jest odgadnięcie co kryje się pod postacią liści.
  3. Planety liści – usypujemy kilka górek liści. Zadaniem dzieci jest bieganie wokół udając wirujące planety tak, aby nie wpaść do środka i nie dotknąć (oczywiście będzie to nie możliwe).
  4. Krąg liści – tym razem możemy pobawić się w berka. Usypujemy z liści koła – obręcze. W środku będzie znajdowała się bezpieczna baza. Zadaniem dzieci jest bieganie i uciekanie przed berkiem. Kto chce odpocząć może wskoczyć do kręgu.
  5. Tworzymy górkę z liści. Dzieci stają w odległości dookoła górki. Mają w ręce zebrane szyszki, kasztany lub patyki. Po kolei każdy rzuca do liści tak, aby jesienne atrybuty zostały w środku. Liczymy punkty indywidualnie lub drużynowo.
  6. Wulkan liści. Dzieci zbierają liście do dwóch rąk. Na sygnał biegamy wulkan się nagrzewa. Na sygnał Wulkan dzieci zatrzymują się i wyrzucają liście do góry. Nauczyciel z aparatem mile widziany ;).
  7. Jesienny tor przeszkód. Dzieci mają za pokonać drodze małe przeszkody. Przeskok przez kopę liści, spacer po gałązkach, podskoki na jednej nodze po śladach z liści, rzut szyszką do celu np. w drzewo.
  8. Szyszkowe ćwiczenia. Wyznaczamy trasę, w której co jakiś czas ze znalezionych kasztanów i szyszek układamy na ziemi cyfry. Na sygnał dzieci pojedynczo startują na trasę. Przy każdej cyfrze mają za zadanie wykonać ćwiczenie np. podskok na jednej nodze, wyskok z rękoma do góry w ilości odpowiadającej cyfrze stworzonej z jesiennych .
  9. Jesienne bazy. Tworzymy z liści bazy oddalone od siebie o kilkanaście kroków – razem tworzą koło lub kwadrat. Dzieci stoją w bazach i mają przyporządkowane numerki. Na sygnał Nauczyciela, który wypowiada numerek startują i biegną dookoła wszystkich baz. Kto pierwszy dobiegnie na swoje miejsce.
  10. Szumiące drzewa. Dzieci uciekają przed wyznaczonym berkiem. Po złapaniu przez berka uciekający podnosi do góry ręce, w których trzyma liście i macha nimi udając szumiące drzewo. Aby wybawić „szumiące drzewo” inny nie złapany podbiega i delikatnie dotyka „stojące drzewo” za barki – liście spadają a uciekający wracają do zabawy.

Dzięki serdecznie za wytrwanie do końca. Myślę, że po lekkich modyfikacjach podane wyżej gry i zabawy można również wykorzystać w malutkich grupach kilkuosobowych czy nawet 1 na 1 razem ze swoim dzieckiem. Polecam.

A ja wracam do tematu, nad którym ostatnio pracuje więcej: Jakie zabawy nie nudzą? Wkrótce więcej informacji

A jeżeli podobają Ci się pomysły to mam dla Ciebie małe przypomnienie. Od kilku miesięcy planuję i powolutku uzupełniam materiały na pierwszą publikację książkową Animatora z pasją. Będzie to podsumowanie 100 pierwszych infografik z odpowiednią korektą i różnymi dodatkami. Nadal zbieram zainteresowanych w listę mailową, do których w pierwszej kolejności będę pisał o działaniach. Oczywiście Osoby, które pokazały, że są zainteresowane otrzymają specjalną propozycję cenową. Zachęcam do kliknięcia w książkę. Miłego dnia.

Kliknij w książkę i dowiedz się więcej o planowanej publikacji.

Szukasz inspiracji do zabaw w klasie – spójrz na inne pomysły na blogu:

10 zabaw śródlekcyjnych
–> https://www.animatorzpasja.pl/10-zabaw-na-lekcje/
5 zabaw na integrację z chustą animacyjną
–> https://www.animatorzpasja.pl/5-zabaw-integracja-chusta
Edukacja razem z chustą animacyjną
–> https://www.animatorzpasja.pl/edukacja-razem-z-chusta-animacyjna/