Poznajmy się dzięki kartce A4

przez | 2019-07-18

Hej. Witam Cię i dziękuje, że zajrzałaś/eś do mnie na bloga. Dziś mam dla Ciebie wpis, który należy do cyklu Wakacyjny Poradnik Wychowawcy – dla osób pracujących przy wypoczynku dzieci i młodzieży. Jak wiesz moim ulubionym rekwizytem w takich pierwszych zajęciach jest chusta animacyjna i już wielokrotnie pokazywałem różne przykłady zabaw z wykorzystaniem jej. Dziś jednak wykorzystam zupełnie inny łatwo dostępny rekwizyt – kartki papieru. Przed tobą 6 zabaw, ale zanim do nich przejdziemy przypomnę zabawy z chustą. Na początek 5 zabaw w wpisie na blogu o tu:

https://www.animatorzpasja.pl/5-zabaw-integracja-chusta/

A na dopełnienie trzy infografiki na Facebooku o tu:

INFOGRAFIKA 112

INFOGRAFIKA 111

INFOGRAFIKA 035

Super -powyżej przedstawiłem 8 zabaw na integrację z pomocą chusty animacyjnej. Teraz czas na ciekawe sposoby z wykorzystaniem innych rekwizytów a mianowicie kartek papieru – wystarczą A4 i coś do pisania. Zapraszam do czytania i wykorzystywania!

Zabawa 1 – Szukamy imion

Na kartkach papieru piszemy imiona wszystkich uczestników. Następnie prowadzący tasuje kartki i układa je rozsypane na dużej przestrzeni oczywiście odwrócone imieniem do dołu. Na sygnał i muzykę dzieci biegają, na drugi sygnał i zatrzymanie muzyki czas odnaleźć swoja kartkę z imieniem. Po podniesieniu bieg do wychowawcy w celu dostarczenia.

Zabawa 2 – Imiona w szeregu

Na kartkach papieru piszemy imiona wszystkich uczestników. Następnie prowadzący tasuje kartki i układa je na ziemi jedna za drugą, oczywiście w losowej kolejności i napisem do dołu. Czas na dzieci. Odkrywają kartki i jak najszybciej próbują ustawić się w szeregu wzorując na ustawieniu imion z kartek.

Zabawa 3 – Pomięte imiona.

Na kartkach wypisane imiona wszystkich uczestników. Czas je mocno pognieść. Prowadzący podrzuca kartki do góry. Na sygnał wszyscy zbierają kartki – podnoszą z ziemi po 1 sztuce i odkrywają. Czas odnaleźć swoją kartkę z imieniem wymieniając się i szukając wśród uczestników.

Zabawa 4 – Kręgle

Na kartkach wypisane imiona, gnieciemy i wrzucamy do wiaderka. Czas na ustawienie kręgli – będą nimi dzieci stojący w pewnej odległości od wiaderka w rozsypce. Na sygnał i wybór prowadzącego pierwsza osoba podbiega pod wiaderko i losuje karteczkę. Po przeczytaniu imienia musi jak najszybciej wymienić się z osobą, która stoi jako kręgiel. Następuje zamiana miejsc. Karteczkę odrzucamy a: uczestnik, który w tym momencie dobiegł do wiaderka losuje nową osobę, natomiast uczestnik, która losował wcześniej zamienia się miejscem i wykonuje siad skrzyżny. Zabawa kończy się gdy wszystkie kręgle są zbite (dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym).

Zabawa 5 – Odszukaj mnie

Na kartkach wypisane imiona. Dzieci siedzą w kole. Wybieramy jednego uczestnika, który otrzymuje wszystkie kartki do reki. Wchodzi do środka i czytając po kolei próbuje jak najszybciej dostarczyć napisane imię do właściwej osoby.

Zabawa 6 – Kogo brakuje

Na kartkach wypisane imiona. Dzieci siedzą w kole. Zapraszamy jedną osobę do środka i dajemy mu kartki z imionami – brakuje 3 losowych. Teraz zadaniem uczestnika jest dobre rozdanie imion do właścicieli plus zgadnięcie imion tych dzieci, których kartek brakuje.

Dzięki. Po takim cyklu zabaw na pewno wszyscy siebie zapamiętają a zwłaszcza prowadzący 🙂

Kolejną częścią jaką mam dla Ciebie w cyklu Poradnika będzie drugi odcinek podcastu: Kolorowy Świat Animatora – Jak przygotowuje się do wyjazdu na wypoczynek dzieci jako wychowawca. Publikacja w sobotę 20 lipca.

Dziękuje i zapraszam Cię do wspólnej zabawy!