Cześć. Miło Cię widzieć na blogu! Dziękuje za odwiedziny 🙂
Dziś zajmę się tematem bezpieczeństwa a na tapetę wezmę rekwizyt chustę animacyjną. Jak można się domyśleć duża kolorowa płachta może przy chwili nie uwagi stać się trochę niebezpieczna i spowodować nie miły kontakt uczestnika zabawy np. z podłożem. Zaczynamy! Przed Tobą:
8 zasad bezpiecznej zabawy chustą animacyjną
Podczas używania chusty musimy zwrócić uwagę na:
- Miejsce – gdy wyciągam chustę staram się dopasować jej wielkość do otoczenia i możliwości. Najlepiej gdy po rozwinięciu za uczestnikiem zabaw znajduje się około 3-4 metry przestrzeni. Wtedy zabawy można swobodnie wykonywać. Należy pamiętać o przedmiotach, lampach, szafkach rogach i kantach w niedalekiej przestrzeni i odpowiednio sterować zabawą. Bieganie wokół chusty wchodzi w grę, ale tu też muszą być określone warunki, aby było bezpiecznie. A co gdy nasza chusta jest za duża – no wtedy najczęściej zbliżam uczestników do siebie chusta ląduje bardziej przy ziemi – nie pozwalaj rolować, aby ją naciągnąć! o tym napisze jeszcze poniżej.
- Podłoże – twarda posadzka oraz beton nie służą dobrej zabawie. Jeżeli jednak nie ma wyboru – warto zapamiętać, aby stosować stateczne zabawy bez przebiegania. Być bardzo ostrożnym podczas przechodzenia pod chustą jak i wchodzeniu na chustę. O wywrócenie się
- Odpowiednie trzymanie – to wspominałem wcześniej. Chustę trzymamy za uchwyty dostosowane do tego. Pamiętajmy, że niektóre dzieci łapią rolują chustę i źle chwytają – zwłaszcza młodsze. Należy zwracać uwagę przed każdą zabawą czy wszyscy przestrzegają tej zasady. Pamiętajmy, że przy dzieciach starszych, które zaczynają mocno falować młodsze dzieci mogą nie zdążyć chwycić lub źle to zrobić – płacz możliwy.
- Wzrost uczestników zabaw – przy zróżnicowanej wiekowo grupie warto zwrócić uwagę na najmłodszych i ustawić ich blisko nas lub przy innych dorosłych oraz powiedzieć starszym aby odpowiednio uważali. Najczęściej szybkie machanie tych starszych powoduje złą zabawę młodszych i właściwie bezwładność w decydowaniu z jaką siłą i energią się bawić. Na ogół młodsze dzieci chwycą chustę uchwyt to już nie puszczają.
- Dobre zasady – tłumacząc zabawy przestrzegaj pewnych reguł, które pomogą Ci w zachowaniu porządku – staraj się wolno tłumaczyć. Przy nie znającej się grupie, przy zróżnicowanej wiekowo zrób pokaz.
- Dopasowanie do grupy – pamiętajmy, aby wybierać zabawy takie, które są możliwe do realizacji przez uczestników i starać się je dobrze prowadzić. Największą uwagę
- Pamiętajmy o częstych zderzeniach przebiegających pod chustą dzieci. Poinformuj, jak robić to bezpiecznie np. aby mieć oczy szeroko otwarte, uważać przy mijaniu się. Mów o stronach którymi się przebiega i przede wszystkim patrz i reaguj.
- Kolejnym ważną zasadą jest zabawa na chuście. Dlatego przy kręceniu falowaniu chustą, gdy górze są osoby trzeba powtarzać, aby dzieci mocno trzymały chustę i nie puszczały – zwłaszcza przy wywróceniu. Należną ostrożność należy oczywiście zachować przy wchodzeniu i wychodzeniu z chusty.
Ok! Myślę, że podstawowe zasady zostały omówione. Mam nadzieje, że jeżeli pracujesz z chustą są to ważne rzeczy. A może jeszcze czegoś nie ująłem – z chęcią podziel się w komentarzu tą informacją!
A teraz mam jeszcze jedną informację – dla Wrocławian i nie tylko. Już 23 lutego we Wrocławiu Animator z pasją organizuje szkolenie z zabaw chustą animacyjną Główny cel spotkania to oprócz poznania zabaw nauka poznania jak chustą można wiele zdziałać i jak bardzo ten rekwizyt jest przydatny w pracy animatora, nauczyciela, pedagoga czy innych instruktorów pracujących z dziećmi.
Szczegóły pod linkiem: http://animatorzpasja-chusta.evenea.pl/
A jutro filmik 🙂 Obalam Mit: Chusta animacyjna tylko dla przedszkolaków!
Do zobaczenia!
PS Wkrótce powstaje nasza książka na temat zabaw. Zapraszam Cię na listę oczekujących – szczegóły w linku http://new.animatorzpasja.pl/infografika
PS2 Ciekawą pozycją do poczytania o chuście animacyjnej jest wydawnictwo AKSON i książka : Kolorowe Zabawy z Chustą Animacyjną link do książki