Dobry scenariusz!

przez | 2018-02-17

Cześć. W dzisiejszym wpisie zdradzimy parę informacji, które może pomogą w zbudowaniu ciekawego scenariusza zabaw. Mamy nadzieje, że 10 punktów, które przygotowaliśmy zainspiruje Cię i znajdziesz się w nich coś dla Siebie.

  1. Poznaj temat – budowa powinna zacząć się od rozpoznania tematu – jeżeli tworzysz scenariusz na podstawie bajki oglądnij ją, zastanów się co robią główni bohaterzy i jakie mają problemy do rozwiązania. Czy są jakieś śmieszne sceny lub motyw, który może zostać przez Ciebie wykorzystany. Wyciągnij z fabuły kilka faktów i wypisz te, które mogą stworzyć przewodnią historię zabawy. Jeżeli koncentrujesz się na ogólnym temacie np. Piraci, Indianie – zastanów się co charakteryzuje taką grupę, jakie czynności wykonują i przygotuj ciekawą historię, która wciągnie dzieci do zabawy.
  2. Do wybranej historii przewodniej wybierz bohaterów. W nawiązaniu do Postaci stwórz historię, która będzie się toczyć w ciągu trwania zabawy. Najlepiej, aby można było ją opowiedzieć w kilka zdań na początku. Jeżeli tworzysz scenariusz dla grupy zamkniętej podczas urodzin i czy innej imprezy okolicznościowej napędzi to do działania i pozwoli nakreślić tematykę i styl zabawy.
  3. Teraz czas na stworzenie działań, które będą wspólnie przybliżać naszych bohaterów do osiągnięcia celu. Spróbuj zapisać wszystkie pomysły jakie masz w głowie – pomoże to w kolejnych punktach tworzenia scenariusza.
  4. Polecamy przygotować kilka wersji. Zobaczysz jak szybko ruszysz z budowaniem historii wokół i wymyślaniem zabaw. Jednak, gdy nastąpi brak pomysłów – po prostu wypisz podstawowe czynności, które przychodzą Ci do głowy. Bieganie, budowanie, zbieranie, trafianie do celu, trening sprawności i inne. Ok teraz czas na zaplecze, a potem na najbardziej kreatywną część.
  5. Planujemy budżet – musisz się zastanowić ile pieniędzy możesz przeznaczyć na rekwizyty i materiały, które pomogą Ci w zabawie. Czy będą to jednokrotne koszty – tworzenie scenografii, dekoracji czy rekwizytów lub materiały, które szybko będą się zużywały. Warto przygotować różne opcje. Można zacząć od niskich kosztów, aby później wracać do swojego planu i wzbogacać go w miarę rozwoju twoich działań.
  6. Planujemy dekoracje – korzystaj z różnych rozwiązań, nawet małe wstawki będą zawsze pomocne. Możesz wspólnie z plastykiem zaplanować duże dekoracje jak i kupić małe rzeczy  w sklepie z zabawkami. Ważne, aby część rekwizytów nawiązywała do głównej fabuły. Dzieci widząc kolorowe ładne dekoracje myślami będą przenosić się do stworzonego przez Ciebie świata. Zaplanuj dużo i spisz wszystkie pomysły – nawet te nierealne – być może w fazie rozwoju ponownie z nich  skorzystasz.
  7. Zestaw rekwizytów – sprawdź magazyn, pokój lub sklep – popatrz jakie rekwizyty są dostępne. Gdy już przygotujesz sobie listę zabawek i sprzętu
  8. Planujemy zabawy – w oparciu o historię, czynności i zabawki, którymi dysponujesz wymyślamy scenariusz zabaw. Pamiętaj, aby nie bać się ciekawych rozwiązań – po przecież fantazja jest tu najważniejsza. Możesz posiłkować się internetem i materiałami znalezionymi w sieci, ale prawie większości są one mocno powielane. Dlatego polecamy na spokojnie usiąść i zastanowić się co można zrobić, aby impreza była udana. Przy każdej zabawie spisz sobie listę rekwizytów potrzebnych do jej stworzenia – co musisz mieć i co możesz dodać, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić. Pamiętaj też, aby zabawy były różnorodne. Popatrz na listę dostępnych rekwizytów – co możesz wykorzystać a co obowiązkowo trzeba zakupić.
  9. Dodatki – kolejnym działaniem jest zastanowienie się, czy do wymyślonych zabaw można wykorzystać różne dodatki takie jak muzyka, multimedia, materiały plastyczne. Możesz przygotować zdjęcia z rzutnika lub małą animację w tle. Możesz dokupić naklejki, stworzyć kolorowanki i różne karty, które w trakcie dzieci będą ozdabiać, wyklejać, malować. Takim małym kosztem możesz bardzo wzbogacić scenariusz.
  10. Czas na podsumowanie – połącz działania w jedną całość – czas na połączenie wszystkich punktów w jedną całość. Wybierz historię, dostosuj zabawy, wzbogać działania materiałami, zabawkami i dekoracją i ruszaj w kolorowy świat. Pokaż naszym małym uczestnikom, że ta historia jest wspaniała i warto ją wspólnie przeżyć. Że wspólna zaangażowanie stworzy wyjątkowy czas, który zapamiętają.

Scenariusz nie zawsze jest udany od początku, dlatego w trakcie jak wpadnie Ci nowa zabawa po prostu ją zapamiętaj.

I jeszcze jedno – w naszej firmie ostatnio stosujemy takie działanie – animatorzy spisują na koniec zabawy, które przeprowadzili i listę rekwizytów z których korzystali – pomaga to w dopracowaniu perfekcyjnego planu.

Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów a inspirację przeróżnymi zabawami znajdziesz na www.facebook.com/animatorZpasja – dołącz na naszego grona!!!

Powodzenia!