Animatorze nie zapominaj o…

przez | 2018-02-15

Praca animatora niesie z sobą wiele wyzwań – jak sprawić, aby ten czas spędzony z Tobą był dla najmłodszych wyjątkowy i pełny kreatywnej zabawy? Zdecydowanie najważniejszą rolę będziesz odgrywał Ty – twoje podejście, zaangażowanie i pomysłowość. Poniżej przedstawiamy 6 cech, które wybraliśmy jako jedne z najważniejszych w naszej pracy. Gotowy – zaczynamy:

  1. Kreowanie bezpiecznej zabawy – w głowie ciekawe pomysły, które będą interesujące dla wszystkich uczestników zabaw. Realizuj je i baw się, ale w sposób bezpieczny. Z uwagą dostrzegaj zagrożenia takiej jak niesprzyjające warunki lokalowe np. przy zabawie w berka ubezpieczamy filary.
  2. Zarażaniu pozytywną energią – w chwili rozpoczęcia stajesz się motorem napędowym – reagujesz, motywujesz i swoją ekspresją zachęcasz do zabawy. Można stwierdzić, że oddajesz uczestnikom energię, którą czerpiesz z radości działania i tego jak bardzo lubisz swoją pracę.
  3. Uśmiechu od ucha do ucha – tak jest. Bycie uśmiechniętym w pracy to obowiązek w naszej „branży” – pamiętaj, że oceniają Cię również rodzice, opiekuni i klienci – taka postawa jest bardzo ważna nie tylko dla Ciebie i odpowiedniego samopoczucia ale i dla twojego wizerunku.
  4. Szybkim reagowaniu na konflikty – to bardzo ważne, aby wszyscy uczestnicy bawiąc się czuli się bezpiecznie. Każdy konflikt, który może pokrzyżować plan oraz dzieci, które chcą uprzykrzać innym zabawę trzeba odpowiednio wcześniej zauważyć. Reakcja musi być szybka oraz indywidualnie dostosowana do emocji jakie towarzyszą takiemu zdarzeniu. Na pewno stanowczo musisz pokazać, kto jest „szefem” i czego oczekujesz od każdej ze stron. Sposobów na naprawę takich sytuacji będzie dużo i to temat, który jeszcze poruszymy.
  5. Kreatywnym podejściu do zabawy – głowa pełna pomysłów i duży warsztat zabaw – jak to osiągnąć. Ważne, aby ćwiczyć kreatywność przez podejmowanie różnych działań poszerzających wiedzę. Czytaj i podpatruj profile, gdzie pokazuje się przykłady gier i zabaw. Wpisuj w wyszukiwarkach konkretne zapytania i sprawdzaj doświadczenia innych. Możesz sprawdzić nasz profil facebook animatorZpasja, gdzie za pomocą infografik staramy się pokazywać ciekawe podejście do prowadzenia zabawy. Jeżeli prowadzisz cyklicznie zajęcia próbuj różnych rozwiązań i wykorzystania rekwizytów. Po pewnym czasie sam zobaczysz, że posiadając zaledwie kilka rekwizytów stworzysz własny warsztat zabaw, które sprawdzają się i zawsze cieszą się popularnością wśród dzieci.
  6. Byciu partnerem w zabawie – na koniec zawsze pamiętaj o odpowiednim podejściu. Rozpoczynając zabawę pokaż, że jesteś razem z dziećmi. Pokaż jak kreujesz imprezę, w którą sam chciałbyś się bawić. Bądź naturalny i daj przykład swoją osobę, że to co robisz jest po prostu ekstra. A jeżeli chcesz więcej poczytać o odpowiedniej komunikacji i relacjach polecamy przestudiować temat komunikacji z dziećmi. W naszej rubryce #czytamypolecamy pisaliśmy o:

własność slajdu: www.animatorzpasja.pl

Dzięki za uwagę. Cieszymy się, że czytasz nas i mam nadzieje, że kilka treści, pomysłów było przydatne. Wracając do naszego dzisiejszego tematu jest on tak obszerny, że będziemy go na pewno rozwijać. Póki co zapraszamy się do zapoznania z innymi treściami, które są już dostępne na naszej stronie i profilu facebook. Miłego dnia!