Hej. Dziś parę słów o linie i jej mocy! W pracy animatora będzie to rekwizyt niezbędny do tworzenia różnych ciekawych form zabawy. Dzisiaj skoncentrujemy się na przedstawieniu jak przygotować i przeprowadzić angażujące wszystkich przeciąganie liny. Na początek należy spojrzeć na rekwizyt od strony bezpieczeństwa. Zabawa ta może być bardzo groźna w skutkach i należy umiejętnie w nią się bawić, dlatego proszę zapamiętaj te kilka punktów:
- Najważniejsza rzecz – przestrzeń do zabawy, należy ją tak zorganizować, aby wokół uczestników nie było żadnych dziur, wystających prętów, kabli, krawężników – jednym słowem dobrze przygotowane podłoże. Po ustawieniu drużyn należy również pamiętać, aby z tyłu nie było dużo miejsca, a przeciągający nie mieli możliwości wpaść na meble, stołki, dekoracje czy scenę. Pamiętaj duża przestrzeń obowiązkowo.
- Podział drużyn – przy przeciąganiu z dziećmi jesteśmy w stanie utrzymać linę stojąc na środku, więc delikatnie możemy przytrzymać mocne pociągnięcia. Jednak pamiętaj o stworzeniu takich drużyn, aby walka trwała chociaż chwilkę!
- Ustawienie w drużynach – najważniejsze to, aby dzieci stały na przemian w swoich drużynach. Wtedy przy upadku mają trochę przestrzeni i nie wpadają na siebie.
- Trzymanie liny – tutaj nie można pozwolić na owijanie liny wokół dłoni – może ona zostać nawet zmiażdżona.
- Ostatni zawodnik – pamiętaj w żadnym wypadku nie może mieć okręconej liny wokół dłoni, nie może mieć jej między nogami, powinien być przygotowany jak reszta uczestników trzymać oburącz od jednego z boków.
- Naprężenia – w wyniku działania dużych sił lina będzie się mocno naprężała – musi być wystarczająco GRUBA.
Ok, jeżeli już znamy zasady bezpieczeństwa, to teraz zastanówmy się co jest takiego magnetycznego. Lina na pewno:
- Angażuje na raz wszystkich uczestników zabawy, którzy uczestniczą lub wspierają drużyny
- Dostarcza wielu emocji, rywalizacja może być bardzo zacięta i za razem bogata w różne ciekawe zakończenia
- Angażuje bardzo dużo energii, która wręcz udziela się w całej przestrzeni – można powiedzieć, że taka energia może spokojnie zostać wykorzystana do kolejnej części zabawy.
Gdy już wiemy trochę więcej przystąpmy do stworzenia konkurencji. Pamiętaj – nasze pomysły są tylko wsparciem dla Ciebie – aby zabawa mogła być przeprowadzona w sposób atrakcyjny i bezpieczny musisz sam bardzo dobrze ocenić sytuację, ekipę i miejsce. Ale zaczynajmy:
- Rozkładamy linę na ziemi – na środku wiążemy wstążkę i dajemy pachołek lub inny znacznik.
- W wybranej odległości np. 1m od środka ustawiamy po obu stronach pachołki, które będą wyznacznikiem przeciągnięcia liny przez drużynę.
- Grupę dzielimy na dwie drużyny – u dzieci według własnego ciekawego klucza, który może wzbudzić dużo emocji – sprawdza się: klasowo, chłopcy/dziewczyny, drużyny dwóch kapitanów, dzieci/rodzice, dzieci i Mama /dzieci i Tata, dobór strojów. Ważne, aby sprawdzać czy drużyny są w miarę wyrównane.
- Uczestnicy zaczynając od pierwszego ustawiają się w odległości około 1m od pachołka swojej drużyny po kolei na przemian.
- Gdy już wszyscy ustawieni i zasady bezpieczeństwa zachowane przygotowujemy ciekawą historię, aby jeszcze zmotywować uczestników. Na hasło start drużyna, która przeciągnie wstążkę do swojego znacznika wygrywa! Najlepiej rozegrać rewanż – wynik 1:1 będzie najbardziej pożądanym, aby wszyscy byli szczęśliwi!
Zabawa rozkręcona – udało się! Mam nadzieje, że już wszystko jasne. Pamiętaj o bezpieczeństwie i i wykorzystuj linę – która wytworzy dużo energii i dostarczy wspaniałej zabawy!
Jeżeli interesują Cię takie treści zapoznaj się z zakładką www.animatorZpasja.pl/ksiazka – już wkrótce więcej szczegółów w temacie powstawania naszej książki „Kolorowy Świat Animatora” 🙂 Zapraszamy