Dzień Postaci z Bajek – ZABAWY

przez | 2022-10-30

Cześć, tu Mateusz Animator z pasją, zapraszam na kolejny wpis oraz odcinek na kanale YouTube. Tym razem świętujemy Dzień Postaci z Bajek z pomocą zabaw ruchowych. Jeżeli szukasz innych pomysłów na zabawy na ten Dzień i zbliżający się Dzień Pluszowego Misia to zapraszam na filmy w dedykowanej playliście, na których pokazuje i inspiruje do przeróżnych zabaw ruchowych. Mam nadzieje, że uda Ci się znaleźć coś do TWOJEGO scenariusza. A Dzień Postaci z Bajek zaczniemy od wyboru, które postacie wykorzystamy w naszych zabawach. Wybrałem 5.

1.Elsa, Anna i spółka, czyli Kraina Lodu.

2.Kubuś Puchatek i brykający Tygrysek.

3.Małe biało czarne pingwiny

4.Psi Patrol i pieski ratują świat.

5.Król Lew i przygody w dżungli.

Oto film a poniżej ruszamy z zabawami.

OPIS TEKSTOWY ZABAW

1. Elza – nasz berek – przez przypadek zamroziła grupę dzieci. Bawimy się razem, biegamy po sali. W pewnym momencie na wybrane hasło lub zatrzymanie muzyki wszyscy stają nieruchomo. Zadaniem naszego berka, wyznaczonego wcześniej, jest odmrozić wszystkich. Elza [berek] biega po sali, dotyka dzieci, które odmraża. Odmrożeni biegną i ustawiają się na wyznaczonej linii startu do kolejnej rundy biegania.

2. Tym razem Olaf razem ze swoim przyjacielem Svenem toczą wielką kulę śniegu. Dwójka dzieci staje po obydwu stronach sali, dostaje wielką piłkę gimnastyczną i puszcza toczy piłkę między sobą, najlepiej przez środek. Pozostałe dzieci są w środku i uciekają przed kulą śniegu. Te, które zostaną dotknięte przez kulę same zamieniają się w kulki śniegu, biegną i siadają z boku wyznaczonego pola zabawy. Możemy ustalić, że gdy liczba dotkniętych dzieci będzie 5 zamiana w zabawie.

3. Kubuś Puchatek szuka miodu. Jedna osoba to Kubuś, dostaje ona hula-hop, który sobie kładzie w wyznaczonym miejscu. Pozostałe dzieci to pszczółki, które trzymają w rękach kolorowe kuleczki, piłeczki, kawałki papieru lub szarfy. Gdy Kubuś złapie taką osobę, biegnie ona do hula-hop, wrzuca swój rekwizyt do środka i siada w siadzie skrzyżnym. Gdy Kubuś uzbiera dużo miodu następuje zamiana berka.

4. Skaczące tygryski [dzieci] biegają po sali. Na sygnał stop wszyscy zatrzymują się a wybrany tygrysek pokazuje jakie skaczące zadanie ma dla pozostałych uczestników zabawy. Może pajacyk, może obroty a może podskoki na jednej nodze. W kolejnej rundzie kolejny Tygrysek.

5. Małe pingwinki biegają po sali. Na sygnał stop biegania. Dzieci stają nieruchomo. Wyznaczona dwójka otrzymuje szarfę, którą kładzie przed sobą na ziemi. Pozostałe dzieci stoją w różnych miejscach. Naszym zadaniem jest stanąć na oko pośrodku grupy, możemy wyznaczyć rękoma linię i mówimy: osoby po mojej prawej stronie przechodzą za wskazując na jednego pingwinka, osoby po lewej za drugiego. Dzieci szybko ustawiają się za wyznaczonymi pingwinkami tworzą pociąg. Czas na zabawę. Na start trzymając się za ramiona idąc krokiem pingwinim drużyny kolorowych [zgodnie z kolorem szarfy] pingwinów zamieniają się miejscami. Każda drużyna musi stanąć za szarfą przeciwną. Oczywiście możemy stworzyć więcej drużyn. Możemy również zadawać zadania utrudniające przejście.

6. Dzieci biegają między sobą. Wyznaczamy berka, która zostanie swoim ulubionym pieskiem postacią z bajki Psi Patrol. Dany berek PIESEK rusza do biegania. Złapani biegną w wyznaczone miejsce [ przestrzeń między pachołkami] i wykonują dedykowane prze PIESKA zadanie:

Gdy goni Skye dzieci po złapania, kręcą się trzy razy w kółko jak helikopter.

Gdy goni Chase dzieci po złapaniu robią z rąk lornetkę i muszą popatrzyć przez nią 5 sekund.

Gdy goni Zuma, po złapaniu pięknie pływają robiąc ruchy rąk do żabki.

Gdy goni Marshall, po złapaniu idą po drabinie, przechodząc na czworaka.

Gdy goni Rubble muszą się przeczołgać między pachołkami.

Gdy goni Rocky dzieci biegną i dotykają ziemi raz jedną raz drugą ręką.

7. Simba biega po dżungli. Dzielimy dzieci na dwie grupy. Jedna wykonuje z siebie przeszkody. Kładzie się na ziemi, siada w siadzie skrzyżnym, tworzy drzewo, robi tunel z nóg, robi tunel z siebie. Druga grupa ma za zadanie pokonać w wyznaczony bezpieczny sposób trasę dżungli np. slalomem, na czworaka, podskokami. Po chwili zamiana w grupach.

To tyle na dziś. Zachęcam do zajrzenia na kanał YOUTUBE po więcej inspiracji i pomysłów.

Niech zabawy mają moc! #ZpasjaDoZabawy