Dzień Jeża – zabawy ruchowe

przez | 2022-11-06

Hej. Dziś wpis z okazji Dzień Jeża. Zapraszam do sprawdzenia pomysłów na zabawy ruchowe idealne do scenariusza zabaw podczas animacji, warsztatów czy przedszkolnych zabaw tematycznych. Opis tekstowy zabaw poniżej filmu. Zapraszam na pełny zabawy i inspiracji kanal YT. #dzieńJeża już 10 listopada.

Na początek przygotujemy sobie materiały na zabawy. Ja przygotowałem: hula-hop w ilości 1 sztuka na 3-4 osoby, zabawkowe owoce i skarby jeża, które będziemy zbierać [zamiast mogą być woreczki gimnastyczne, kulki, piłeczki, kulki papieru]. Ważne akcesoria w dzisiejszych zabawach to wydrukowane lub narysowane Jeże na grubej kartce A4 [jeden jeż na 3-4 dzieci, składamy na pół, w kolorach zbliżonych do naszych zabawkowych akcesoriów Jeża]. Kolejny rekwizyt to tutki po papierze [rolki] najlepiej w większej ilości. Do zabawy wykorzystam również kostki najlepiej duże.

Ruszamy z zabawą!

Zabawa 1. Idealny leśny rozruch na dywanie. Jeże [dzieci] tuptają na czworakach w rytm muzyki, na zatrzymanie muzyki zwijają się w kulkę. Start muzyki, ponownie biegają lub tuptają. Czas na pokazanie kolców. Na stop muzyki, kładą się na plecach i dają ręce i nogi w górę. Możemy zapytać się dzieci lub powiedzieć: Czas na pokazanie kolców Jeża, każdy według własnego pomysłu. Po chwili muzyka i rusza i bawimy się dalej. 3 propozycja na stop muzyki to przeciskanie się pod drzewem. Dzieci przechodzą pod nogami prowadzącego lub wybranych innych osób.

Zabawa 2. Tym razem będziemy potrzebować trochę materiałów. Mogą to być woreczki gimnastyczne, piłeczki lub pomięte kolorowe kartki papieru. Dobieramy dzieci w trójki, czwórki. Jedno dziecko z małej grupy staje się jeżem. Zatrzymuje się nieruchomo na czworakach lub klęku podpartym. Reszta dzieci zbiera i układa na plecach przygotowane wokół „owocowe” akcesoria. Jeż musi się nie ruszać, tak aby skarby nie spadły. Gdy gotowe, można zaproponować mały spacer lub liczenie np. 10 sekund.

Zabawa 3. Tym razem zbieramy dzieci do siebie, mogą usiąść w grupie lub większej rozsypce. Mogą również zamknąć oczy. Rozkładamy po sali hula-hop np. 2 lub 3. Przed hula-hop rozkładamy nasze papierowe kolorowe złożone Jeże. Na sali rozrzucamy skarby: owocowe, papierowe i inne przygotowane do zabawy. Czas na porządkowanie naszego lasu. Czas na otworzenie oczu, dzieci rozpoczynają zbieranie skarbów dla każdego Jeża według koloru lub innego wyznaczonego pomysłu.

Zabawa 4. Tym razem hula-hop na końcu Sali. Kilka kroków wcześniej leżą skarby leśne – nasze woreczki, kulki, pluszowe maskotki.  Kolejne kilka kroków wcześniej tutka po papierze. Czas na szybkie zbieranie w postaci wyścigu rzędów. Start w rzędzie. Pierwsze dziecko rusza i podbiega po rolkę [po papierze toaletowym]. Następnie podbiega do drugiego pachołka, zabiera skarb, kładzie na rolkę papieru i biegnie do Jeża [naszego hula-hop]. Tam zostawia zebrany owoc, biegnie do pierwszego punktu, zostawia tutkę i szybko wraca do swojej drużyny. Start kolejnego dziecka. Dobrze jak naszych owocowych skarbów będzie więcej, aby starczyło na 2, 3, 4 rundy biegu.

Zabawa 5 . Znów możemy podzielić dzieci na drużyny.  Tym razem rozłożymy tutki na wzór Jeża. Można narysować na kartonie dużą postać Jeża i w środku ułożyć tutki. W pobliżu rozrzucamy nasze skarby dla Jeża. Dzieci otrzymują po dwie łopatki lub szczypce, można wykorzystać również przybory piśmiennicze [jak linijki, grube mazaki]. Zadaniem dzieci jest położyć na tutkach skarby za pomocą chwytu między łopatki.

Zabawa 6. Na sali przygotowujemy hula-hop z wydrukowanymi Jeżami tak jak w zabawie 3. Były układanie na tutkach za pomocą łopatek, teraz można spróbować układać nogami. Dzieci chodzą jak raczki, najlepiej na czworakach tyłem i przekładają stopami leżące skarby.

Zabawa 7. Na koniec wyścig między jeżami. Robimy slalom z wydrukowanych Jeży z zdaniem na koniec. Może być przełożenie hula-hop, może być przełożenie skarbu leżącego na tutce od papieru na inną oddaloną o parę kroków. Slalom można pokonać w biegu lub jak nasze Jeże z zabawy 1.

Powodzenia w zabawie!

Zbliża się Dzień Pluszowego Misia – zachęcam też do sprawdzenia bogatej w zabawy playlisty – 10 filmów z pomysłami i zabawami do scenariusza z Pluszakami i chustą animacyjną.

Niech zabawy mają moc! #ZpasjaDoZabawy